piątek, 30 grudnia 2011

Saga pewnego rodu i kartka na urodziny

Przeczytałam książkę Joanny Olczak- Ronikier '' W ogrodzie pamięci " i jestem nią oczarowana.
Bohaterami tej najprawdziwszej historii są najbliżsi krewni autorki. Jest to rodzina żydowska w większości polscy inteligenci. Pięknie opisana saga od pradziadów po współczesne pokolenie. Książka jest ilustrowana pięknymi ,starymi fotografiami z duszą . Saga jest przeszyta historią na wskroś ,Od pierwszej wojny światowej po holocaust i antysemickie nastroje końca lat sześćdziesiątych . Znajdziecie tam takie znakomitości jak Janusz Korczak ,Słonimski Antoni i rodzina Żeromskich ( tych Żeromskich ) oraz wiele znanych nam postaci z historii.
Jak zazdroszczę autorce jej pięknie opisanych losów rodziny . Poznałam i polubiłam wielu członków jej rodziny i obiecałam sobie ,że jeżeli będę na wycieczce lub przejazdem w Warszawie odwiedzę groby jej bliskich .
Z tej książki mógłby powstać ciekawy film lub serial . Polecam z czystym serduchem ,bo takie książki to pamięć ocalona .A tak łatwo zdarza Nam się zapominać :)
Zobaczcie jakich pięknych rozmiarów drzewo genealogiczne posiada rodzina opisana w książce.
Jeszcze tylko nadmienię ,że książka dostała LITERACKĄ NAGRODĘ NIKE w roku 2002.
Więc zachęcam Was byście po nią sięgnęły z okazji 10 rocznicy przyznania jej tej prestiżowej nagrody :)
Teraz trochę zmiana tematu na mój ulubiony kartkowy :) Otóż zrobiłam kuzynce kartkę urodzinową na urodziny ,które przypadają w wigilię :) Wiem ,że kartka doszła więc śmiało mogę ja pokazać na blogu :)