czwartek, 16 sierpnia 2012

" Żydówka Noemi " podróż do warszawskiego getta

"Żydówka Noemi" to powieść Jerzego Stegnera  mieszkańca Warszawy ,który pracując w garbarni Temlera często bywał w getcie z racji posiadanej przepustki .
                                                     fotka z internetu
Znajdziemy w tej książce opis życia codziennego nie tylko ludności żydowskiej zamieszkującej getto ,ale także mieszkańców Warszawy . Autor wplótł w swoją powieść wątek kryminalny co sprawia ,że książka staje się bardziej ciekawa.
Uśmiałam się w tej książce czytając dialogi między młodymi ludźmi ,którzy zajmując się handlem w ówczesnych czasach szmuglowali do getta towar bardziej lub mniej wartościowy. Strasznie polubiłam w tej książce postać Edka ,którego nie wiem czemu porównuje cały czas z Poldkiem Wanatowiczem ( Henryk Gołębiewski ) z serialu " Wakacje z duchami " jego dialogi w tej powieści są obłędne :)
Getto było strasznym miejscem gdzie codziennie ginęło mnóstwo ludzi . Warto o tym pamiętać zwłaszcza ,że co raz mniej jest osób ,które tak jak autor bywały tam i widziały na porządku dziennym śmierć ,która w tym miejscu zbierała swe obfite żniwo :(

  
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz